Огледи о фолклору у периодици ХХ века

Данијела Петковић

Издавач:

Институт за књижевност и уметност, 2024.

Ознаке:

ISBN 978-86-7095-338-3 (брош.)
COBISS.SR-ID 153424649

Кратак опис:

Књига Огледи о фолклору у периодици ХХ века истражује одабране часописе из периода пре и након Другог светског рата који су доносили различит фолклорни садржај – познату и нову усмену грађу и прилоге из области фолклористике у ужем смислу речи, етнологије, антропологије, етнолингвистике, етномузикологије, етнокореологије и других фолклористичких дисциплина.

Преглед фолклорне грађе и студија о фолклору у изабраним мултидисциплинарним гласилима која су оставила дубљи траг у нашој култури послужио је за сагледавање пресека стања српске фолклористике и њених главних праваца у ХХ веку, као и за процењивање улоге коју су у представљању, проучавању и усмеравању српске фолклористике имали поједини листови, својеврсни антиподни парови. Између два рата два часописа сличних имена – Прилози за књижевност, језик, историју и фолклор и Прилози проучавању народне поезије – одсликавали су релацију академског, кабинетског, званичног, унисоног гласила на једној страни, а на другој – полемичког, полифоног, теренског, неакадемског листа. Гласник Историског друштва у Новом Саду истраживао је историју, културу и традицију нашег живља на простору некадашње Аустроугарске царевине, а Руски архив – руских емиграната у Краљевини Југославији. После Другог светског рата, Народно стваралаштво – Folklor профилисао се као лист близак социјалистичким идеалима и традицији НОБ-а, док је рани Расковник, критиковао исто то социјалистичко друштво и трпео ударе режима.

Монографија Огледи о фолклору у периодици ХХ века сагледава позицију ових часописа као отисак друштвеног контекста и уређивачких политика свог времена, али и њихову функцију у формирању националног културног кода и допринос у изучавању српске фолклористике, културне историје и целокупне националне културе.